Petőfibánya Községi Önkormányzat Képviselő-testülete a környezet védelmének általános szabályiról szóló 1995. évi LIII. törvény 46. § (1) bekezdés c) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011.évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 5. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a település tisztaságáról és a környezet védelméről a következőket rendeli el.
Általános rendelkezések
1. §
Petőfibánya Községi Önkormányzatának képviselő-testülete a közterületek és magántulajdonban lévő ingatlanok tisztasága, a környezet és a levegő védelme érdekében közösségi szabályokat alkot.
Ingatlanok tisztántartása
2. §
(1) A község területén lévő ingatlanok tisztántartásáról az ingatlan tulajdonosa, tényleges használója köteles gondoskodni.
(2) Az ingatlan tulajdonosa köteles gondoskodni az udvar és a kert gyommentesítéséről, tisztántartásáról, a közterületre, illetve a szomszédos ingatlanra átnyúló ágak metszéséről.
(3) Az ingatlanon kommunális és egyéb hulladék tárolása tilos.
(4) Az ingatlanon építési törmelék tárolása csak az építkezés befejezéséig megengedett.
A közterületek tisztántartása
3. §
(1) A közterületek szervezett, rendszeres tisztántartásáról, gyomtalanításáról, szilárd burkolatú utak, járdák, a kerékpárút és az alagút tisztántartásáról, közterületi szeméttárolók kihelyezéséről és ürítéséről az önkormányzat gondoskodik.
(2) Az ingatlantulajdonos köteles gondoskodni a közterületek tisztántartásával kapcsolatban:
a) az ingatlan előtti járdaszakasz, illetve a járda melletti zöld sáv úttestig terjedő teljes területének tisztántartásáról, gondozásáról, gyomtalanításáról;
b) a járdaszakasz melletti nyílt árok gyomirtásáról, műtárgyai tisztántartásáról, rendeltetésszerű használatának biztosításáról;
c) a tömbtelkeken az egyes épületekhez alapító okiratuk szerint tartozó területen túl az ingatlan előtti járdaszakasz és az úttestig terjedő terület tisztántartásáról, a csapadékvíz zavartalan lefolyását akadályozó anyagok és más hulladékok eltávolításáról.
(3) Az ingatlan előtti járdaszakasz tisztántartása:
a) Az ingatlan előtti járdaszakaszt szükség szerint, de legalább hetente egy alkalommal le kell takarítani.
b) A téli időszakban a reggeli órákban meg kell tisztítani a járdát a hótól és a havat folyamatosan kell letakarítani. A hó lerakása a közterületen csak úgy lehetséges, hogy az a jármű és gyalogos forgalmat és a közszolgáltatási felszerelési tárgyak használatát ne zavarja.
c) A járda síkossága esetén biztosítani kell annak síkosság-mentesítését felhintésre bomló, szerves anyagot nem tartalmazó szóró anyaggal (pl. homok, hamu, salak, fűrészpor, kőporliszt).
(4) Saroktelek esetén a tulajdonos, használó köteles mindkét utcafontra nézve a járdaszakasz tisztántartására és a (2) a) és b) pontjában szabályozott kötelezettségekre vonatkozó rendelkezéseket végrehajtani.
(5) Az ingatlan tulajdonosának, használójának (2)-(4) bekezdésben meghatározott kötelessége abban az esetben is fennáll, amennyiben az ingatlan használaton kívül áll.
(6) A szórakozó, vendéglátó és árusító helyek, valamint az üzletek előtti járdaszakaszt a tevékenységet folytató köteles tisztántartani, a hulladékot eltávolítani, téli időszakban a síkosságmentesítésről és a hóeltakarításról gondoskodni.
4. §
(1) A gyomirtást lehetőleg mechanikus úton kell végezni, vegyszeres gyomirtás esetén fokozottan ügyelni kell az egészségügyi-növényvédelmi szabályok betartására.
(2) Az allergén gyomnövények, a parlagfű irtására az önkormányzat a lakosság bevonásával különös figyelmet fordít.
(3) A közterület rendeltetésétől eltérő célra történő használata esetén (árusítás, építési-szerelési munka, búcsú-vásár, mutatványos felszerelések) a használattal érintett terület közvetlen környezetét a használó köteles tisztántartani, a használat után a területet a szennyező anyagoktól megtisztítani.
(4) A közterületen tilos járművet mosni, olajcserét vagy más olyan javítási tevékenységet végezni, mely szennyeződést okozhat.
(5) Lakóházhoz, garázsokhoz tartozó területen járművet mosni, javítási tevékenységet úgy kell végezni, hogy környezetszennyezést, környezetveszélyeztetést ne okozzon.
(6) Közkutaknál a közkút környékének szennyezését előidéző tevékenységet (pl. mosás, járműmosás) folytatni nem lehet.
Vízelvezető árkok tisztítása
5. §
(1) A közterületen lévő árkok, nyitott csatornák, átereszek tisztántartása, a csapadékvíz akadálytalan elfolyásának biztosítása – az ingatlan előtti, saroktelek esetén az ingatlan előtti és a kert teljes vonalában lévő szakaszon – az ingatlan tulajdonosának, használójának kötelezettsége.
(2) Járműbehajtók átereszeinek építése, tisztántartása az ingatlan tulajdonosának, használójának feladata.
(3) A község területén kialakított saját használatú utak, gyalogos-, és jármű bejárók létesítése esetén biztosítani kell a víz természetes lefolyását.
(4) A már meglévő és rendeltetésének meg nem felelő átereszeket a vízkárok megelőzése céljából az ingatlan tulajdonosának megfelelő méretűre kell cserélnie.
(5) A csapadékvíz elvezetésére alkalmatlan létesítményt az önkormányzat az ingatlan tulajdonosának költségére kicserélheti, amennyiben felhívásra a munkák elvégzésére kötelezhető személy nem tesz eleget.
(6) A közterületre szennyvizet kiönteni, vagy kivezetni tilos.
6. §
(1) Vízelvezető árokban semminemű anyag nem tárolható.
(2) Amennyiben a belvízelvezető árkokban felgyülemlett hordalék mennyisége indokolttá teszi, az ingatlan tulajdonosa, használója az árok mélyítését köteles elvégezni. Ezen munkák végzését az önkormányzat felhívására kötelesek az ingatlan tulajdonosai, használói teljesíteni.
(3) Az ingatlan tulajdonosának, használójának kötelességeként meghatározott kötelezettségek nem teljesítése esetén a szükségessé váló munkák elvégzését az önkormányzat az ingatlan tulajdonosának, használójának költségére elrendelheti.
(4) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el:
a) az, aki az ingatlana előtti, melletti járdaszakasz, – járda hiányában egy méter széles területsáv –, továbbá ha zöldsáv is van, az ingatlan határától az úttestig terjedő teljes terület gondozásáról, tisztán tartásáról, kaszálásáról, hulladék- és gyommentesítéséről, a hulladékgyűjtő edényzet környezetének tisztántartásáról nem gondoskodik;
b) az, aki az ingatlan határától az úttestig terjedő területen lévő, valamint az ingatlannal határos nyílt árok és ennek műtárgyai tisztántartásáról, gaztalanításáról, az eredeti mélység megtartásával a feliszapolódás megszüntetéséről nem gondoskodik;
c) az a kötelezett, aki a beépített és beépítetlen telekingatlan tisztán tartásáról, gyommentesítéséről, és a füves területek gondozásáról nem gondoskodik;
d) az a kötelezett, aki az ingatlan határától az úttestig terjedő területen, illetve a járdán felburjánzó gyom kiirtásáról, a járda és az úttest közlekedésre alkalmassá tételéről a balesetmentes közlekedést veszélyeztető növények, benyúló ágak és bokrok megfelelő nyesésével, valamint a közlekedést akadályozó vagy veszélyeztető tárgyak eltávolításával nem gondoskodik.
A zöldterületek és parkok védelme
7. §
(1) A parkok, játszóterek, közterületi fák, sövények gondozását az önkormányzat látja el.
(2) Tilos a sportolás-kirándulás céljára szolgáló területek, közterületek beszennyezése.
(3) A köztisztaság megóvása, balesetek elkerülése érdekében a közterületeken szemetet, hulladékot, szennyező vagy egészségre ártalmas anyagot kiönteni, elszórni vagy eldobni tilos.
(4) Szemetet, hulladékot csak a közterületi, erre a célra felállított hulladékgyűjtő tartályba lehet elhelyezni.
(5) Tilos a közterületi gyűjtőedényből a hulladékot kiönteni, abból a más által beletett hulladékot kiszedni.
(6) Tilos a gyepesített, gondozott parkokban a növényzetet letaposni, cserjéket, bokrokat, virágokat kitépni, vagy más módon a növényzetet megrongálni.
8. §
(1) A közterület berendezési és felszerelési tárgyainak megrongálása, beszennyezése tilos.
(2) Tilos a parkot nem megengedett célra, vagy módon használni, élőfára hirdetményt elhelyezni, bármilyen felirattal rongálni.
Szennyvíz, csapadékvíz
9. § Az épület tulajdonosa köteles gondoskodni arról, hogy az épület tetőzetéről a csapadék, hólé a járdára ne folyjék. Ahol nincs csapadékvíz elvezető árok, ott a tulajdonos köteles gondoskodni saját területén a csapadékvíz elvezetéséről.
Avar és kerti hulladék égetése
10. §
(1) Avar és kerti hulladék nyílt téri égetése a település belterületén tilos.
(2) A lakossági avar és kerti hulladék elszállításáról az Önkormányzat szervezett hulladékgazdálkodási közszolgáltatás keretében gondoskodik.
A rendeletben foglaltak megszegésének következményei
11. §
(1) A rendeletben meghatározott szabályokat sértő magatartás elkövetőjével szemben
a) természetes személy elkövető esetén 10.000 forinttól 200.000 forintig,
b) jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet elkövető esetén 20.000 forinttól 2.000.000 forintig
terjedő közigazgatási bírság (továbbiakban: bírság) szabható ki.
(2) A bírság kiszabására a Képviselő-testület a Polgármesteri Hivatal jegyzőjét hatalmazza fel.
(3) A bírság mértékének megállapítása során figyelembe kell venni:
a) a szabályok megsértésének súlyát,
b) a cselekmény ismétlődését és gyakoriságát, ebből fakadóan érvényesíteni kell a fokozatosság elvét,
c) az elkövető vagyoni helyzetét és jövedelmi viszonyait.
(4) A kiszabott közigazgatási bírságot az elsőfokú határozat jogerőre emelkedését követő 15 napon belül kell az elkövetőnek megfizetni az Önkormányzat költségvetési számlájára.
(5) Amennyiben a szabályokat sértő magatartás csekély súlyú, továbbá a cselekmény elkövetője az elkövetést megelőző egy évben a településen nem valósított meg hasonló magatartást, a személyi körülményei és a cselekmény elkövetésének körülményei alapján kellő visszatartó hatás várható, bírság helyett figyelmeztetés is alkalmazható.
(6) Ha a közigazgatási bírság fizetésére kötelezett a fizetési határidő leteltét megelőzően bizonyítja, hogy az összeg meg nem fizetése neki nem róható fel, és hogy rajta kívülálló ok lehetetlenné teszi a határidőre való teljesítést, vagy az számára aránytalan nehézséget jelentene, kérelmére a jegyző legfeljebb 6 havi részletfizetési kedvezményt engedélyezhet.
12. § Ez a rendelet 2023. november 24-én lép hatályba.
K.m.f.
Juhász Péter Dr. Gyirán Viktor
Polgármester Jegyző