Hírek

Elérhetőségek

Petőfibánya Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2022.(VI.23.) rendelete a közterület használatáról


 

Petőfibánya Községi Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében eljárva a közterület használatáról a következő rendeletet alkotja.

Általános rendelkezések

1.    § A rendelet meghatározza a közterületek használatának rendjére, engedélyeztetésének módjára, a használatért fizetendő mértékre és fizetési módra vonatkozó szabályokat figyelemmel a helyi adottságokra, településképi, településrendezési szempontokra.

2. §

(1)    A rendelet hatálya Petőfibánya község közigazgatási területén belül

a)    az ingatlan-nyilvántartás helyrajzi számmutatójában közterületenként (pl.: közút, tér, közpark, járda alagút) nyilvántartott belterületi ingatlanrészletekre,

b)    a belterületi földrészletek, illetőleg építmények (pl.: épületárkádok alatti járda) közhasználatra átadott részekre

terjed ki.

(2)    A rendelet rendelkezéseit minden magánszemély, jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező más szervezet köteles betartani, aki (amely) állandó vagy ideiglenes jelleggel a község területén tartózkodik, tevékenykedik.

A közterület használata, a megállapodás


3. §

(1)    A közterület rendeltetésszerű használatára vonatkozóan az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 2. §-a az irányadó.

(2)    A közterületeket, azok építményeit, berendezéseit és felszereléseit rendeltetésüknek megfelelően – állaguk sérelme nélkül és az általános magatartási szabályokat betartva – eltérő rendelkezések hiányában mindenki ingyenesen használhatja.

(3)    A közterületek, azok építményei, berendezései és felszerelései rendeltetéstől eltérő használata e rendelet szerinti engedélyhez kötött és használati díj fizetéssel jár.

(4)    Közterületen – kivéve a vendéglátó-ipari üzletek teraszán, valamint Szilveszter napján, a május 1-jei, az augusztus 20-i, a Bányásznapi önkormányzati, továbbá a civil szervezetek által rendezett ünnepség idején és helyszínén, valamint a lakodalmi ünnepségekhez kapcsolódóan – szeszesitalt fogyasztani TILOS.

4. §

(1)    A közterületet elfoglalni, rendeltetéstől eltérő célra és módon használni engedély alapján szabad.

(2)    A közterület rendeletetéstől eltérő használatának engedélyezése önkormányzati hatósági ügy. A feltételek megléte esetén az engedélyt a Képviselő-testülettől átruházott hatáskörében a Polgármester e rendelet szabályai és az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény (Ákr.) rendelkezéseit alkalmazva adja meg.

(3)    A közterület építési engedély-köteles építménnyel (pl.: üzlet, garázs, egyéb építmény) történő elfoglalásához a Képviselő-testület előzetes véleményét kell kikérni.

5. §

(1)    Közterület-használati engedélyhez kötött tevékenységek:

a)    Közterületen építmény elhelyezése az építmény által elfoglalt, valamint a fal síkjától számított 1 méteres alapterületet figyelembe véve.

b)    A közterületbe 10 cm-en túl benyúló üzlethomlokzat, kirakatszekrény, üzleti védőtető, benyúló és önálló hirdető-berendezés, cég- és címtábla elhelyezése.

c)    Közterületen alkalmi és mozgóárusításra, javító és szolgáltató tevékenységre.

d)    Kiállítás, vásár, alkalmi vásár, mutatványos és cirkuszi tevékenység céljára történő közterület használat esetén.

e)    Építési munkával kapcsolatos állvány, építőanyag, törmelék 72 órát meghaladó idejű elhelyezésére.

f)    Közhasználatra még át nem adott közterület, illetve a település lakott részétől távol eső közterület használat esetén.

(2)    Nem kell közterület-használati engedély:

a)    Közút (járda) építésével, javításával kapcsolatban a közút (járda) területének elfoglalásához.

b)    Az úttartozékok és közúti közlekedés irányításának céljára szolgáló berendezések elhelyezésére.

c)    A közterületen, illetőleg alatta vagy felette elhelyezett közművek kialakítása, javítása érdekében végzett munkához.

d)    Magánszemélyek esetében az építőanyagok, építéshez szükséges szerkezetek, tüzelőanyagok 24 óránál rövidebb időtartamra történő elhelyezéséhez, illetve lerakásához, ha az a közlekedést nem akadályozza.

(3)    Nem adható közterület-használati engedély a közlekedés rendjét veszélyeztető, a lakosság nyugalmát vagy a közerkölcsöt sértő tevékenység végzésére.

A közterület-használati engedélyezés szabályai


6. §

(1)    A közterület-használati engedélyezésre irányuló kérelmet a közterületet rendeltetésétől eltérően használni kívánónak a Petőfibányai Polgármesteri Hivatalhoz kell benyújtani.

(2)    Az engedélyezés során figyelembe kell venni a község rendezési tervét, a településképi arculati kézikönyvet, az építésügyi, köztisztasági, környezetvédelmi, közegészségügyi szabályokat, szakhatósági véleményt, a közbiztonságot, egészséget befolyásoló tényezőket, körülményeket.

(3)    Az engedélyezés iránti kérelemnek tartalmaznia kell:

a)    A kérelmező nevét, lakóhelyének (telephelyének) címét.

b)    A közterület-használat célját és időtartamát.

c)    A közterület-használat helyének helyrajzi szám szerinti és a használat során elfoglalt terület mértékének helyszínrajzon történő pontos meghatározását.

d)    A közterületen folytatni kívánt tevékenység gyakorlására a kérelmezőt jogosító okirat számát, keltét.

(4)    A kérelem mellékletei építmény és önálló hirdető-berendezés elhelyezésére vonatkozó kérelem esetén:

a)    a reklámhordozó műszaki tervdokumentációja,

b)    statikai terv,

c)    a reklámhordozó látványterve.

(5)    A kérelemhez be kell mutatni az engedélyköteles tevékenység gyakorlása esetén a jogosultságot igazoló okiratot.

Az engedély tartalma


7. §

(1)    A közterület-használati engedélyt meg kell küldeni a kérelmezőnek és a díjfizetést nyilvántartó Pénzügyi Csoportnak, a határozatba foglalt kérelem elutasításáról a kérelmezőt értesíteni kell.

(2)    A közterület-használati engedély tartalmazza:

a)    A jogosult nevét, lakhelyének (telephelyének) címét.

b)    A közterület-használat célját, időtartamát, helyét, módjának, mértékének pontos meghatározását.

c)    Utalást arra, hogy az engedély csak a közreműködő szakhatóságok hozzájárulásában foglalt előírások megvalósítása esetén érvényes.

d)    Az engedély megszűnése esetén az eredeti állapot helyreállítására vonatkozó – kártalanítási igény nélküli – előírásokat.

e)    A közterület-használati díj mértékét, fizetésének módját, a díjfizetés elmulasztásának következményeit.

f)    Az anyagok és szerkezetek tárolására vonatkozó engedélyről szóló határozatban ki kell kötni továbbá, hogy a tárolás csak a munka-, baleset- és egészségvédelmi óvórendszabályok szerint előírt módon történhet.

g)    A közterület-használat jellegétől függően egyéb hatósági, szakhatósági előírásokról, kikötésekről szóló tájékoztatást, a településképi, környezetvédelmi, valamint a munka- és balesetvédelmi előírásokra történő utalást.

h)    A közterület-használat időtartama alatt a szükséges állagmegóvási, karbantartási és tisztántartási kötelezettség előírását.

A közterület-használati engedély érvényessége


8. §

(1)    A közterület-használati engedély érvényes:

a)    határozott ideig,
b)    határozatlan ideig,
c)    meghatározott feltételek bekövetkeztéig, illetve
d)    visszavonásig.

(2)    A határozott időre szóló engedély meghosszabbítása kérhető a teljesítési feltételek fennállása esetén a lejáratát megelőző legalább 15 nappal előbb benyújtott kérelemmel.

 

 


(1) A Rendelet 9. § (2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép: Közterületen állandó magánparkolás céljára használt közterület 10 m2/autó esetében: 24.000Ft/év.
(2) A Rendelet 10. § (3) bekezdését követően a következő (4) bekezdés kerül beiktatásra: A 2025. március 1-től megállapított díjfizetési kötelezettség az 1 évre előre megváltott magánparkolók esetében a már kifizetett éves parkolási díjak lejártát követően lép érvénybe.


A közterület-használat díja


9. §

(1)    Az építmény, árusító és egyéb fülke elhelyezése esetén az építmény által elfoglalt és a falsíkjától számított 1 méteres alapterületet figyelembe véve: 150 Ft/m2/hó, cégek, egyéni vállalkozók esetén 300 Ft/m2/hó.

(2)    Közterületen állandó magánparkolás céljára használt közterület 10 m2/autó esetében: 24.000Ft/év.

(3)    Közterületbe benyúló üzlethomlokzat, kirakatszekrény, üzleti védőtető, benyúló és önálló hirdető-berendezés, cég és címtábla elhelyezése esetén a kérdéses felületet figyelembe véve: 500,-Ft/m2/hó.

(4)    Kiállítás, vásár, alkalmi és mozgóárusítás, javító és szolgáltató tevékenység: 1.000 Ft/nap; a cirkuszi- és mutatványos tevékenység céljára igénybe vett közterület-használat esetén 5.000 Ft/nap. A díjfizetés az üzemeltetés időpontjától esedékes. Amennyiben a berendezések, felszerelések összeállítása miatt a mutatványos tevékenység csak később folytatható, úgy a díjfizetési kötelezettség az üzemeltetéstől, de legkésőbb a terület igénybevételétől számított 3. naptól válik esedékessé.

(5)    Építési munkával kapcsolatos állvány, építőanyag és törmelék elhelyezése során 200 Ft/m2/hó.

(6)    Közhasználatra még át nem adott közterületnek, illetve a település lakott részétől távol eső közterület ideiglenes hasznosítása esetén 6,-Ft/m2/év használati díjat köteles fizetni a közterületet igénybe vevő.

10. §

(1)    A használaton kívüli – fém – társasházi konténerek közterületen való tartása esetén 1.000Ft/hó/konténer.

(2)    A közterület-használati díj mértékét a képviselő-testület évente felülvizsgálja, szükség esetén bármikor jogosult annak összegét emelni.

(3)    A közterület-használati díj szempontjából minden megkezdett év, hó, nap, négyzetméter egésznek számít.

(4)    A 2025. március 1-től megállapított díjfizetési kötelezettség az 1 évre előre megváltott magánparkolók esetében a már kifizetett éves parkolási díjak lejártát követően lép érvénybe.

A közterület-használati díj megfizetésének módja
11. §

(1)    A közterület-használati díjat a jogosult az engedélyben meghatározott időtartamra a tényleges használattól függetlenül köteles megfizetni.

(2)    A közterület-használati díjat

a)    éves használat esetén két egyenlő részletben, március 15-ig és szeptember 15-ig,

b)    az első befizetési időt követő kezdés esetén az engedély kézhezvételét követő 30 napon belül egy összegben,

c)    havi vagy napi használat esetén az engedély kézhezvételével azonos időpontban, egy összegben,

d)    a 8. § (5) bekezdés szerinti építési célú közterület-használat esetén az engedély kézhezvételét követő 15 napon belül, illetve amennyiben a használat 6 hónapon túli időtartamra szól, minden hónap 15-ig kell megfizetni,

e)    magánparkoló céljából igénybe vett közterület esetén a közterület-használati engedély csak akkor adható ki, ha az 1 évre járó közterület-használati díj, továbbá a rendszámot tartalmazó tábla költségének befizetése megtörtént.

(3)    A közterület-használati díjat az önkormányzat költségvetési számlájára kell befizetni.

(4)    Alkalmi vásár, piac, búcsú alkalmával átvételi elismervény (nyugta) ellenében a Polgármesteri Hivatal által megbízott személy, piacfelügyelő szedi be a közterület-használati díjat a helyszínen.

(5)    Amennyiben a közterület-foglalási díjat az esedékességkor kötelezett nem fizeti be – a napi használat kivételével – 8 napos fizetési felszólítást kell részére kiküldeni. E határidő elmulasztása esetén a közterület-használati engedélyt vissza kell vonni, a közterület használatot meg kell szüntetni.

(6)    A fizetési határidő elmulasztásának következményeiről a jogosultat az engedélyező határozatban figyelmeztetni kell

Mentes a közterület-használati díj fizetése alól


12. §

(1)    Mentesül a közterület-használati díj fizetése alól az a használó, akinél a közterület igénybevétele a gépjármű meghibásodása következtében válik szükségessé és annak elszállítása rajta kívülálló okok miatt válik lehetetlenné. Ez esetben a mentesség 15 napra engedélyezhető.

(2)    Nem kell közterület-használati díjat fizetni az építésügyi hatóság által kötelezően építendő gépjárműparkoló által elfoglalt terület után.

Járművek tárolása és üzemképtelen járművek elszállítása


13. §

(1)    Közúton vagy más közterületen jármű nem tárolható, kivéve az, amelyre az üzembentartója magánparkolás céljára kiadott közterület használati engedéllyel rendelkezik.

(2)    Közterületen csak az tárolhat kizárólag rendszámmal rendelkező személygépjárművet, aki magánparkolás céljára kiadott közterület-használati engedéllyel rendelkezik.

(3)    A 3500 kg legnagyobb megengedett össztömeget meghaladó súlyú gépjármű közterületen kizárólag közterület használati engedéllyel tárolható.

(4)    Hatósági jelzéssel nem rendelkező járművek tárolására a KRESZ 59. § (3) bekezdésének szabályai az irányadók.

(5)    A szabálytalan elhelyezés miatt balesetveszélyt jelentő vagy a forgalmat akadályozó, a közterületen várakozó vagy üzemképtelen jármű felszólítás nélkül elszállítható. Az elszállítással és tárolással kapcsolatos költségek a jármű üzembentartóját terhelik.

(6)    A jármű elszállításáról 3 napon belül írásban értesíteni kell a Hatvani Rendőrkapitányságot.


Magánparkoló céljára igényelt közterület-használat


14. §

(1)    Magánparkolás céljából közterület-használati engedély iránti kérelem az erre a célra rendszeresített nyomtatványon nyújtható be.

(2)    A kérelemben meg kell jelölni a Kérelmező személyes adatait és azt a pontos címet, helyet, ahol szeretne magánparkolót.

(3)    Amennyiben ugyanarra a helyre többen is kérelmet nyújtanak be, a parkoló pontos helyére és az Engedélyes személyére a Pénzügyi Bizottság mérlegelés alapján tesz javaslatot – a kérelembe meghatározott indokok figyelembevételével.

(4)    A mérlegelésen alapuló döntés során figyelembe kell venni az alábbi körülményeket:
a)    a kérelmező tulajdonában lévő autók számát,
b)    a kérelmező tulajdonában lévő garázsok számát, pontos címét,
c)    mozgásában korlátozott személy a kérelmét, 
d)    egyéb egészségi állapotot,
e)    bármely olyan okot, amely alapján indokolt a kérelmezőnek a kérelmezett helyre történő parkolása.
(5)    A magánparkolás céljából kiadott közterület-használati engedély határozatlan időre szól, ami a felek részéről bármikor visszavonható, illetve nem fizetés vagy önkormányzati érdekek alapján visszavonásra kerül.

(6)    A magánparkolás céljából közterület-használati engedély csak petőfibányai állandó lakcímmel vagy petőfibányai tartózkodási hellyel rendelkező lakosnak adható ki.

15. §

(1)    A településkép egységének érdekében a magánparkolást jelző egységes, egyedi rendszámmal ellátott táblát az Önkormányzat gyártatja le.

(2)    A magánparkolást jelző tábla habosított műanyagból készült, 5mm vastag és 40x28cm méretű, mintáját az 1. számú melléklet tartalmazza.

(3)    Magánparkoló céljából igénybe vett közterület esetén a közterület-használati engedély csak akkor adható ki, ha az 1 évre járó közterület-használati díj, továbbá az egyedi rendszámot tartalmazó tábla költségének befizetése megtörtént.

(4)    A magánparkolást jelző tábla egyszeri költsége 3.000 Ft.

(5)    Amennyiben a kérelmet a Polgármester elutasítja, illetve a Pénzügyi Bizottság nem javasolja, a magánparkoló után fizetendő éves összeg, illetve a tábla egyszeri díja a kérelmező számlaszámára visszautalásra kerül.

(6)    Rendszámváltozás esetén a magánparkolást jelző tábla feliratának módosítása az Engedélyes jelzését követően az Önkormányzat feladata.

16. §

(1)    A magánparkolót jelző táblával jelölt parkolóban más rendszámú autóval parkolni tilos!

(2)    A magánparkolóban engedély nélküli parkoló autó üzembentartójával szemben 5.000 Ft bírság szabható ki, mely bírság összege minden további szabálytalan parkolást követően 5.000 Ft-tal emelkedik, a bírság legmagasabb összege 20.000 Ft.

(3)    Az újabb bírságolás összegének meghatározásánál kizárólag a bírságolást megelőző 1 éves bírságolási előzményt lehet figyelembe venni.

(4)    Az engedély nélkül parkoló autó üzembentartójával szembeni közigazgatási hatósági eljárás lefolytatására és a bírság kiszabására a Képviselő-testület átruházott hatáskörében a jegyző jogosult.

(5)    A kiszabott bírságot az elsőfokú határozat jogerőre emelkedését követő 15 napon belül kell az elkövetőnek megfizetni az Önkormányzat költségvetési számlájára.

(6)    Amennyiben a cselekmény elkövetője első alkalommal parkolt magánparkolót jelző táblával jelölt parkolóban más rendszámú autóval, bírság helyett figyelmeztetés is alkalmazható.

17. §

(1)    Az Önkormányzat a magánparkolást hivatalból nem ellenőrzi, eljárás a szabálytalanul parkoló személlyel szemben kizárólag akkor indul, amennyiben az engedéllyel rendelkező sérelmezi az általa bérelt helyen történő parkolást, illetve a szabálytalan parkolásról egyértelműen beazonosítható fotófelvétel küldésével kéri a szabálytalanul parkoló személy bírságolását.

(2)    Az Engedélyes köteles haladéktalanul jelezni az Önkormányzat felé a magánparkolást jelölő, rendszámommal ellátott tábla eltűnését.

(3)    A magánparkolás céljára adott határozatlan idejű engedély megszűnik, ha az Engedélyes elmulasztja befizetni a következő évre fizetendő díj összegét.

(4)    A befizetést követő 11. hónapban az Engedélyes tájékoztatást kap a következő évre fizetendő díj összegéről, befizetési határidejéről.

(5)     A következő évre esedékes közterülethasználati díj befizetésének elmulasztása esetén az Önkormányzat az engedélyt visszavonja, az egyedi rendszámmal ellátott táblát bevonja, a parkolót pedig 15 napot követően újabb igénylő részére kiadhatja.

18. §

(1)    Az engedély megszűnését követően a táblát az Engedélyes köteles visszaszolgáltatni az Önkormányzat részére.

(2)    A határozatlan időre kiadott engedély után a fizetési kötelezettség mindaddig fennáll, amíg az Engedélyes írásban le nem mond a magánparkolóról.

(3)    A magánparkoló céljára kiadott közterület-használati engedély közérdekből bármikor megszüntethető.

(4)    A magánparkoló céljából kiadott közterület-használat során a jármű őrzéséről az önkormányzat nem gondoskodik, a gépjárművekben keletkezett károkért nem vállal felelősséget.

(5)    A magánparkoló céljára kiadott közterület-használati engedély visszavonásra kerül, amennyiben a magánparkolóval rendelkező Engedélyes nem a magánparkolóját, hanem rendszeresen az ingyenesen használható parkolókat használja, a részére foglalt magánparkolót pedig üresen hagyja.

A közterület jogszerűtlen használatának következményei


19. §

(1)    A közterület-használat szabályszerűségét és az engedély nélküli közterület-használatot a jegyző ellenőrzi.

(2)    A jogosult köteles a közterület-használati engedélyt, és az egyéb igazolásokat (pl.: befizetési csekk, vállalkozói igazolvány) magánál tartani és hatósági ellenőrzés esetén azt az ellenőrző hatóságnak bemutatni.

(3)    A közterület-használati engedélyben rögzített határidő lejártakor és a közterület engedély nélküli vagy az engedélytől eltérő használata esetén a használatot a jogosult köteles megszüntetni és a közterületet saját költségén minden kártanítási igény nélkül – ha a Polgármester másként nem állapítja meg – 3 napon belül helyreállítani.

(4)    Amennyiben az engedélytől eltérő használatot a jogosult nem szűnteti meg, a közterület-használati engedélyt vissza kell vonni és kötelezni kell a közterület eltérő használatának megszüntetésére.

(5)    Az engedély nélküli használat tartamára a használót az egyébként fizetendő közterület-használati díj tízszeresének megfelelő összeg megfizetésére kell kötelezni.

(6)    Ha a használó az (1) bekezdésben előírt kötelezettségének nem tesz eleget, a Polgármester a használó terhére és veszélyére gondoskodik a közterület-használat megszüntetéséről.

20. §

(1)    A közterület-használat közérdekből bármikor megszüntethető.

(2)    Jogosult részére más helyen közterület-használati lehetőséget biztosítani nem kell. Ebben az esetben a befizetett díj időarányos részét vissza kell fizetni a jogosult részére.

(3)    Ha a jogosult a közterület-használatot az engedély időtartamának lejárta előtt meg kívánja szüntetni, köteles ezt az engedély visszavonása érdekében a Polgármesteri Hivatalhoz bejelenteni.

(4)    Ha a közterület-használat a (3) bekezdés szerint szűnt meg, akkor a már befizetett közterület-használati díjat visszakövetelni nem lehet.


A közterület filmforgatási célú használata

21. §

(1)    A mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény (a továbbiakban: Mgtv.) szerinti filmalkotás forgatása céljából történő közterület-használat (a továbbiakban: filmforgatás célú közterület-használat) vonatkozásában a rendelet szabályait az e szakaszban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

(2)     A filmforgatás célú közterület-használattal összefüggő, Mgtv-ben meghatározott képviselő-testületi hatásköröket a polgármester gyakorolja.

(3)     Mentesség kizárólag közérdekű célokat szolgáló filmalkotások forgatása esetén adható. Közérdekű célokat szolgálnak különösen az oktatási, a tudományos és az ismeretterjesztő témájú filmalkotások.

(4)     A közterület használati díjkedvezmény mértéke ebben az esetben maximum 50% lehet.

(5)     A filmforgatás célú közterület-használat nem haladhatja meg az egy hét időtartamot.

(6)     Vasárnapra és ünnepnapra vonatkozó közterület-használat csak különösen indokolt esetben hagyható jóvá. A közterület-használat naponta 7 és 21 óra közötti időtartamra vonatkozhat. Az ezen kívüli időtartam csak különösen indokolt esetben hagyható jóvá.

22. §

(1)    A forgatást akadályozó, de a kérelmezőnek nem felróható, valamint a rendkívüli természeti események esetén a közterület-használati engedélyt olyan időtartamban kell meghosszabbítani és a közterület-használatot engedélyezni, ameddig a filmforgatás akadályozott volt. A közterület-használatot ilyen esemény esetén az akadály elhárulása után azonnal, természeti esemény esetén az esetleges kárelhárítást és helyreállítást követően újra biztosítani kell.

(2)    A turisztikailag kiemelt területeken a közterület-használat együttesen (forgatási helyszín, technikai kiszolgálás, stáb-parkolás) nem haladhatja meg a 150 m2 területet.

(3)    Kizárólag stáb-parkolás vagy technikai kiszolgálás céljából történő közterület-használathoz az e rendelet szerinti közterület-használati hozzájárulás szükséges.

(4)    A filmforgatás során a szomszédos lakóingatlanok gyalogos vagy gépkocsival történő megközelítését a közterület-használó köteles folyamatosan biztosítani. E kötelezettséget nem tartalmazó hatósági szerződés nem hagyható jóvá.

(5)    Ha az Mgtv. szerinti hatósági szerződés megküldésének időpontjában a közterületre vonatkozóan érvényes közterület-használati szerződés van, a közterület-használat jóváhagyását meg kell tagadni.

A játszótér használatának szabályai
23. §

(1)    Petőfibánya Község Önkormányzatának tulajdonában a Selypi úton a 162. hrsz.-on létesült játszóteret, az azon felállított játékokat és játszóházat rendeltetésének, korosztályának megfelelően, saját felelősségére bárki ingyenesen használhatja.

(2)    A játszótéri eszközök állaguknak – a természetes elhasználódáson túli – romlása, rongálása nélkül használhatók.

(3)    A gondatlan károkozó a Ptk. szabályai, míg a szándékosan kárt okozók ezen felül a kár mértékétől függően szabálysértési vagy büntetőjogi felelősséggel tartoznak.

(4)    A játszótéri eszközöket a tulajdonos önkormányzat a játszótéri eszközök biztonságosságáról szóló 78/2003. (XI. 27.) GKM rendelet szerint bevizsgáltatta, a játszótéri eszközöket a gyártó, az importáló vagy a forgalomba hozó „A biztonságossági követelményeknek megfelel” felirattal ellátta.

(5)    Az egyes játszótéri játékok korosztályoknak megfelelő rendeltetését tábla jelzi, azt a játék állaga és a használó testi épségének megőrzése érdekében be kell tartani.

(6)    A játszótér március 1-jétől november 30-ig naponta 8.00-tól este 20.00 óráig tart nyitva.

24. §

(1)    Nyitvatartási időben munkanapokon 13.00 órától 19.00 óráig a játszóeszközök, és a játszóház használatát lehetőség szerint, illetve szükséges esetekben önkormányzati alkalmazott is felügyeli.

(2)    Nyitvatartási időn túl a kerítés kapuját zárni kell, ez időszak alatt a játszótérre bemenni, ott tartózkodni tilos!

(3)    A játszótéri játékokat 1-14 év közötti gyermekek használhatják.

(4)    A játszóteret 6 éven aluli gyermekek csak felnőtt felügyelete mellett látogathatják.

(5)    A játszótérre a közegészségügyi követelmények betartása érdekében szigorúan tilos kutyát, vagy más állatot bevinni, beengedni. Az esetlegesen bekerülő kóbor állatok befogatása érdekében azonnal a játszótér felügyeletét ellátó önkormányzati alkalmazottat, vagy távollétében közvetlenül a Polgármesteri Hivatalt kell értesíteni.

(6)    A játszótéren szemetelni, a növényzetet károsítani tilos!

25. §

(1)    A játszóházban biztosított tisztálkodási, pelenkázási, WC-használati lehetőség a játszóteret jogszerűen használóknak ingyenes.

(2)    A játszótér területén dohányozni tilos!

(3)    A játszótéren kerékpározni, motorkerékpározni, mások testi épségét veszélyeztető tevékenységet folytatni tilos!

(4)    A játszótéri eszközök műszaki felülvizsgálata évente szerződés alapján történik.

(5)    A játszótér használatának szabályait jól látható helyre ki kell függeszteni.

Záró rendelkezések


26. §

(1)    Ez a rendelet 2022. június 24. napján lép hatályba.

(2)    A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a közterület használatról szóló 21/2012.(V.24.) számú rendelet hatályát veszti.

K.m.f.

    Juhász Péter sk.                                          Dr. Gyirán Viktor sk.
                   Polgármester                                               Jegyző


 


1.    számú melléklet 
a közterület használatáról
10/2022.(VI.23.) önkormányzati rendelethez
 

A magánparkolót jelző tábla mintája: