Hírek

Elérhetőségek

Petőfibánya Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2022. (II. 16.) önkormányzati rendelete a települési támogatásokról és a szociális ellátásokról

 


Petőfibánya Községi Önkormányzat Képviselő-testületének a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 62. § (2) bekezdésében, a 132. § (4) bekezdés d) és g) pontjában kapott felhatalmazás alapján, és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8a. pontjában foglalt feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
 

1. A rendelet hatálya


1. §
(1) A rendelet hatálya kiterjed Petőfibánya Községi Önkormányzat illetékességi területén lakóhellyel, tartózkodási hellyel rendelkező személyekre.
(2) Az (1) bekezdés tekintetében alkalmazni kell a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 3. § (1)-(3) bekezdéseit.
(3) Az (1) bekezdéstől eltérően a rendelet hatálya kiterjed az Szt. 7. § (1) bekezdésében meghatározott rászorulóra.
 

2. Hatásköri szabályok


2. §
(1) Jelen rendeletben meghatározott települési támogatás, illetve szociális feladat- és hatáskörökben Petőfibánya Községi Önkormányzat Képviselő-testületének Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló önkormányzati rendelet (továbbiakban: SZMSZ) alapján átruházott hatáskörében a Pénzügyi Bizottság dönt a települési támogatás megállapításáról és a rendkívüli települési támogatásról a sürgős eseteket kivéve.
(2) A települési támogatás, illetve a szociális ellátások iránti kérelmekben szükség esetén, illetve a rendeletben meghatározott esetekben átruházott hatáskörben a Polgármester dönt.
(3) A Polgármester dönt továbbá a személyes gondoskodást nyújtó ellátás (étkeztetés) igénybevételéről és a köztemetés elrendeléséről.
 

3. Eljárási rendelkezések


3. §
(1) A települési támogatás, illetve a szociális ellátások iránti kérelmet - az igénylésre rendszeresített nyomtatványon - egész évben folyamatosan lehet benyújtani a Petőfibányai Polgármesteri Hivatalban.
(2) A települési támogatás, illetve a szociális ellátások iránti kérelem benyújtásához a kérelmezőnek az alábbi igazolásokat kell csatolni, illetve nyilatkozatot kell tenni:
a)    Az igénylő és vele közös háztartásban élők rendszeres nettó jövedelméről szóló igazolásokat és az egyéb jövedelmekre vonatkozó nyilatkozatokat.
b)    A jövedelemszámításnál irányadó időszak a havonta rendszeresen mérhető jövedelemnél 1 hónap, egyéb jövedelem esetén egy év.
c)    Amennyiben az igénylő és családja jövedelme kizárólag vagy túlnyomórészt vállalkozásból, vagyonhasznosításból származik, és kétség merül fel jövedelemnyilatkozata valódiságát illetően, a Polgármesteri Hivatal megkéri a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) igazolását az igénylő jövedelemadójának alapjáról.
d)    A kérelemhez, illetve a hivatalból indult támogatások megítéléséhez is szükséges csatolni a kérelmező, illetve a jogosult TAJ-számát, illetve lakcímkártyájának és személyi igazolványának adatait, a hiteles dokumentummal igazolt számlaszámát. A települési támogatás, illetve a szociális ellátás összegét elsődlegesen a jogosult számlájára kell átutalni.
e)    A települési támogatásra kizárólag petőfibányai állandó lakcímmel rendelkező kérelmező jogosult.
(3) Annak igazolására, hogy a szülő gyermekét egyedül neveli, illetve gyermektartásdíjban részesül, bontóperi vagy gyermekelhelyezésről szóló ítélet, képzelt apát megállapító határozat, gyermektartásdíjat megállapító bírói ítélet vagy ez irányú bírósági eljárás megindításáról szóló okirat szolgálhat.
(4) A települési támogatás, illetve a szociális ellátás egészben vagy részben természetbeni szociális ellátás formájában is nyújtható. A természetbeni szociális ellátás formájáról és módjáról az ellátást megállapító határozatban rendelkezni kell.


4. A települési támogatások


4. §
(1) Rendkívüli Települési támogatásban részesül a létfenntartását veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint az időszakosan vagy tartósan létfenntartási gondokkal küzdő személy, a temetési költségekhez való hozzájárulásként, pénzbeli támogatás formájában a gyermek és fiatal felnőtt rászorultságára tekintettel, illetve az a közgyógyellátási igazolványra nem jogosult személy, akinek a rendszeresen szedett gyógyszerkiadása jelentős.
(2) A rendkívüli települési támogatás esetén az egy főre jutó családi jövedelemhatár a szociális vetítési alap 180%-a, egyedül élők esetében 250%-a. Ezen határ felett is részesülhet a kérelmező támogatásban méltányosságból rendkívüli élethelyzet (haláleset, súlyos betegség, baleset stb.) esetén. 
(3) A rendkívüli települési támogatás egyszeri vagy többszöri alkalomra is megállapítható. Amennyiben a Pénzügyi Bizottság több alkalommal történő támogatásban dönt, a határozatban fel kell tüntetni a kifizetés időpontját, időtartamát, a kifizetések számát és összegét. Egyidejűleg nem lehet megállapítani a kérelmező részére rendkívüli települési támogatást pénzben vagy utalványban és tüzelősegély formájában.
(4) A rendkívüli települési támogatás minimális összege egy alkalommal 5.000 Ft, amely támogatás pénzben, illetve természetben, azaz vásárlási utalvány formájában nyújtható. A rendkívüli települési támogatás formájáról, összegéről a kérelem benyújtását követő legközelebbi ülésén a Pénzügyi Bizottság dönt.
(5) Rendkívüli, halasztást nem tűrő kritikus élethelyzetben a Pénzügyi Bizottság ülését megelőzően a Polgármester dönthet saját hatáskörben a támogatás megítéléséről a Pénzügyi Bizottság utólagos tájékoztatásával.
5. §
(1) A lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez települési támogatásként közüzemi díj támogatásban részesül a kérelmező a megjelölt szolgáltatóhoz történő utalással legfeljebb egy éves időtartamra, havi rendszerességgel történő utalással.
(2) A természetben megállapított támogatás összegének folyósítása elsősorban az ügyféllel szerződésben álló közüzemi szolgáltató folyószámlájára havonta történő átutalással történik.
(3) A közüzemi szolgáltatók közül elsőbbséget élvez a gázszolgáltató, áramszolgáltató, illetve vízmű által kibocsátott számlák részbeni kiegyenlítéséhez nyújtott támogatás.
(4) Amennyiben a kérelmező a fenti szolgáltatókkal szerződésben nem áll, úgy más közüzemi díjat kibocsátó szolgáltató részére is át lehet utalni a lakhatás elősegítése érdekében megállapított települési támogatás összegét, így a vízdíjra vonatkozó rendszeres lakhatási támogatást a Közös képviselő részére kell átutalni, aki a települési támogatás összegét a támogatott vízdíjának fizetésére köteles felhasználni.
(5) Amennyiben a kérelmező egyetlen szolgáltatóval sem áll szerződésben, illetve közüzemi vízfogyasztása sincs, abban az esetben a lakhatás elősegítése érdekében megállapított települési támogatás a közös költség fizetésére is felhasználható.
(6) A természetbeni ellátásként egy évre megállapított lakhatási támogatást a szolgáltatók felé havonta kell folyósítani a szolgáltató számlájára.
6. §
(1) Közüzemi díjtámogatásban részesül, akinek a háztartásában az egy főre jutó családi jövedelemhatár nem haladja meg a szociális vetítési alap 500%-át, egyedül élő esetében a 550%-át.

(2) A Közüzemi díjtámogatás összege: 
a) ha egy főre eső jövedelem 0-85.500 Ft, vagy egyedül élő esetében 99.750 Ft, akkor 6.000Ft/hó;
b) ha egy főre eső jövedelem 85.501-114.000 Ft, vagy egyedül élő esetében 128.250 Ft, akkor 5.000Ft/hó;
c) ha egy főre eső jövedelem 114.001-142.500 Ft, vagy egyedül élő esetében 156.750 Ft, akkor 4.000Ft/hó.
(3) Közüzemi díjtámogatás esetén lakásonként, háztartásonként – függetlenül a benne élő lakók, illetve családok számától – csak egy személy részesül támogatásban.
(4) A közüzemi díjtámogatás megállapítása legfeljebb egy évre történik, a jogosultság megszűnését követően a kérelem újra beadható.
(5) Amennyiben a közüzemi díjtámogatás egy évre lett megállapítva, a jogosult köteles minden esetben 15 napon belül bejelenteni, ha vagyoni viszonyaiban változás állt be. Bejelentési kötelezettségének elmulasztása esetén a részére megállapított támogatást azonnal meg kell szüntetni, illetve a mulasztás visszafizetési kötelezettséget keletkeztet.
(6) 2024 decemberében hivatalból egyszeri 20.000 Ft közüzemi kiegészítő díjtámogatást kap az, aki 2024. november 1-jén közüzemi díjtámogatásban részesült. 
7. §
(1) A szociális bérlakásban lakó szociálisan rászoruló szociális lakbér-hozzájárulásban részesül, ha a lakás bérlőjének a háztartásában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 500%-át.

(2) A lakhatást elősegítő szociális lakbér-hozzájárulás a kérelem benyújtása hónapjának első napjától december 31-ig kerül megállapításra, de legfeljebb a lakáshoz kapcsolódó jogviszony időtartamára.
(3) A szociális bérlakásban lakó albérlő lakbér-hozzájárulásának összege legfeljebb a bérlő által fizetett lakbér 50%-a.
(4) A szociális lakbér-hozzájárulást a Polgármester állapítja meg a bérlő jövedelemviszonya alapján.
(5) A szociális lakbér-hozzájárulás összegét a kérelmező számlájára kell átutalni.
8. §
(1) Települési támogatásként életkorra tekintettel kivételes méltányosságból ötévente egyszeri támogatást kapnak a Petőfibánya községben lakóhellyel rendelkező 90. (95. és 100.) életévüket betöltött öregségi nyugdíjasok a születésük napján.
(2) A 90., 95. és 100. életkort betöltők egyszeri támogatása alkalmanként 20.000 Ft.
(3) A támogatást a népesség-nyilvántartás adatai alapján hivatalból a polgármester határozattal állapítja meg.
(4) Az eseti jellegű települési támogatás megállapításához a rendkívüli életkorra tekintettel nem szükséges jövedelemvizsgálat.
9. §
(1) Települési támogatásként kérelemre gyermekenként 20.000 Ft egyszeri támogatás állapítható meg a Petőfibánya községben állandó lakóhellyel rendelkező szülőnek, akinek petőfibányai lakóhelyű gyermeke születik, és a családban az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 500%-át.

(2) A megszületett gyermekre a kérelmet bármelyik szülő beadhatja, illetve egy gyermekre csak egy alkalommal adható be. Ikerszületés esetén a támogatás gyermekenként jár.
(3) A kérelem a gyermek születésétől számított 6 hónapon belül nyújtható be, a benyújtási határidő jogvesztő.
(4) A kérelem kötelező melléklete a 3. §-ban meghatározottakon felül a gyermek születési anyakönyvi kivonatának és lakcímkártyájának másolata, illetve a szülő lakcímkártyájának másolata.
(5) A támogatást a kérelem érdemi vizsgálata alapján a jogosult részére a polgármester határozattal állapítja meg. A Pénzügyi Bizottság a gyermek születésére tekintettel kivételes méltányosságból a meghatározott jövedelemhatártól függetlenül is megállapíthat az (1) bekezdésben meghatározott összegben eseti jellegű, évente egyszeri rendkívüli létfenntartási és rendkívüli gyermeknevelési települési támogatást szociális rászorultság alapján.
10. §
(1) Települési támogatásként kérelemre 20.000 Ft egyszeri támogatás állapítható meg a Petőfibánya községben állandó lakóhellyel rendelkező lakos részére, aki a Petőfibánya községben állandó lakóhellyel rendelkező, a Ptk. szerinti közeli hozzátartozójának halálát követően annak temettetéséről gondoskodott, és a családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 500%-át.

(2) A kérelem kötelező melléklete a 3. §-ban meghatározottakon felül a kérelmező lakcímkártyájának másolata, az elhunyt halotti anyakönyvi kivonatának másolata, a temettetés költségeinek számlamásolata és amennyiben a Petőfibányai Köztemetőben helyezik végső nyugalomra az elhunytat, akkor a petőfibányai sírhelymegváltásról és temetési szolgáltatásról kiállított számla.
(3) A kérelem az elhalálozástól számított 6 hónapon belül nyújtható be, a benyújtási határidő jogvesztő.
(4) A támogatást a kérelem érdemi vizsgálata alapján a jogosult részére a polgármester határozattal állapítja meg.
(5) A Pénzügyi Bizottság a közeli hozzátartozó temettetésére tekintettel kivételes méltányosságból a meghatározott jövedelemhatártól függetlenül is megállapíthat az (1) bekezdésben meghatározott összegben eseti jellegű, évente egyszeri rendkívüli létfenntartási és települési támogatást szociális rászorultság alapján.
11. §
(1) Települési támogatásként évente egyszeri támogatás állapítható meg gyermekenként az óvodakezdéssel, illetve iskolakezdéssel kapcsolatban alkalmanként jelentkező többletkiadás támogatásához a tanévkezdéshez szükséges ruházat, tanszer, illetve tankönyvvásárlás támogatására, kérelemre a Petőfibánya községben óvodába, illetve általános iskolába, továbbá nappali tagozaton bármely közép- és felsőfokú oktatási intézménybe 25 éves koráig járó petőfibányai állandó lakcímmel rendelkező tanulónak, vagy a kiskorú gyermek szüleinek, ha a kérelmező családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 500%-át. 
(2) A tanévkezdésre tekintettel nyújtott települési támogatás iránti kérelem benyújtására az óvodai és általános iskolai nevelésben résztvevők számára a benyújtási határidő szeptember 2. hetének utolsó munkanapja; a közép- és felsőfokú tanulmányokat folytatók számára szeptember hónap utolsó munkanapja. Kérelmet beadni legkorábban augusztus utolsó hetében lehet.
(3) A kérelem kötelező melléklete a 3. §-ban meghatározottakon felül a kérelmező vagy a kiskorú gyermeket nevelő szülő/gondviselő és a gyermek lakcímét igazoló hatósági bizonyítványa, illetve az óvodai és tanulói jogviszony fennállására vonatkozó igazolás.
(4) A tanévkezdésre tekintettel nyújtott települési támogatás összege gyermekenként, tanulónként 15.000 Ft,
(5) A támogatást a kérelem érdemi vizsgálata alapján a jogosult részére a polgármester határozattal állapítja meg.
(6) A Pénzügyi Bizottság a tanévkezdésre tekintettel kivételes méltányosságból a meghatározott jövedelemhatártól függetlenül is megállapíthat az (1) bekezdésben meghatározott összegben eseti jellegű, évente egyszeri rendkívüli létfenntartási és rendkívüli gyermeknevelési települési támogatást szociális rászorultság alapján.
12. §
(1) A Rendelet 12. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép: Települési támogatásként kérelemre évente legfeljebb egyszeri időskorúak támogatása állapítható meg a Petőfibánya községben állandó lakóhellyel rendelkező, adott év október 15-én 65. életévüket betöltött öregségi nyugdíjasok részére 8.000 Ft összegben, amennyiben a kérelmező családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 700%-át. , , , 
(2) A kérelem szeptember 1-jétől november 15-ig adható be, mely alapján a támogatást a kérelemben foglaltak és a népesség-nyilvántartás adatainak egyezősége alapján a polgármester határozattal állapítja meg. A benyújtási határidő jogvesztő. A határidő lejártát követően benyújtott kérelem érdemi vizsgálat nélkül elutasításra kerül. 
(3) A támogatást a kérelem érdemi vizsgálata alapján a jogosult részére a polgármester határozattal állapítja meg.
(4) A Pénzügyi Bizottság az időskorra és a kérelmező egészségi állapotára tekintettel kivételes méltányosságból a meghatározott jövedelemhatártól függetlenül is megállapíthat az (1) bekezdésben meghatározott összegben eseti jellegű, évente egyszeri rendkívüli létfenntartási települési támogatást szociális rászorultság alapján.
13. § 
(1)  , , 
(2)  , , 
(3)  
(4) 
(5)     
(6)    

5. A települési támogatások elbírálásának egyéb szabályai


14. §
(1) A természetbeni települési támogatás és szociális ellátás formái: élelmiszer, ruhanemű, tankönyv, tüzelősegély, közüzemi díjak, lakbértámogatás, gyermekintézmények térítési díjának fizetése, a gyermek tanulmányaival és a lakhatással összefüggő kiadások támogatása.
(2) A települési támogatás folyósítása történhet természetben, készpénzben, gyógyszer-, és vásárlási utalvány formájában is.
(3) A készpénzben megállapított települési támogatás felhasználásáról a jogosult az összeg felvételétől számított 30 napon belül elszámoltatható, melynek tényét a határozatban fel kell tüntetni.
(4) A települési támogatásra benyújtott kérelemnél
a)    a havi rendszerességgel járó jövedelem esetén a kérelem benyújtását megelőző hónap jövedelmét,
b)    a nem havi rendszerességgel szerzett, illetve vállalkozásból származó jövedelem esetén a kérelem benyújtásának hónapját közvetlenül megelőző 12 hónap alatt szerzett jövedelem egyhavi átlagát
kell figyelembe venni.
(5) Igazolásként csak eredeti nyugdíjszelvény, munkáltatói igazolás, banki bizonylat, számlakivonat fogadható el, szükség esetén arról az igénylő kérésére az ügyintéző által készített hiteles másolat is elfogadható.
15. §
(1) A Pénzügyi Bizottság, illetve a Polgármester döntése ellen a Képviselő-testülethez lehet fellebbezést benyújtani, a Képviselő-testület döntése ellen pedig jogszabálysértésre hivatkozással keresetnek van helye.
(2) A szociális igazgatási eljárásra – a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvényben foglalt eltérésekkel – az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény (Ákr.) rendelkezéseit kell alkalmazni.
(3) Önkormányzati hatósági ügyben az Ákr. 81. §-a alapján egyszerűsített határozat is hozható.
(4) A települési támogatás megállapítására irányuló önkormányzati hatósági eljárást meg kell szüntetni, ha az ügyfél a kérelmére indult eljárásban a hiánypótlásra való felhívásnak nem tett eleget, és az erre megállapított határidő meghosszabbítását sem kérte, illetve nyilatkozattételének elmaradása megakadályozta a tényállás tisztázását.
16. §
(1) A Pénzügyi Bizottság kivételes méltányosságból ugyanazon kérelmező esetében évente egyszeri alkalommal a meghatározott jövedelemhatártól függetlenül is megállapíthat eseti jellegű rendkívüli létfenntartási és rendkívüli gyermeknevelési települési támogatást szociális rászorultság alapján.
(2) Kivételesen méltányosságból megállapított támogatás esetén a Pénzügyi Bizottság köteles megindokolni a támogató vagy elutasító döntésének okát.
(3) Kivételesen méltányolható ok a haláleset a kérelmező családjában, az újszülött érkezése, a gyermek iskoláztatása, bármilyen betegség, egészségkárosodás, kórházi kezelés, elemi kár, vis maior, és minden olyan egyéb körülmény, amely során a kérelmező anyagilag átmenetileg nehéz helyzetbe került.


6. Szociális Kerekasztal


17. §
(1) A Képviselő-testület a helyi szociális, gyermekvédelmi ellátó rendszer közötti információ nyújtására, állampolgárok nagy részét érintő döntések, intézkedések, véleményezésére Szociális Kerekasztalt hoz létre. Feladata a szociális koncepcióban meghatározott célkitűzések folyamatos figyelemmel kísérése.
(2) A Szociális Kerekasztal tagjai: háziorvos, a házi gyermekorvos, védőnő, a gyógyszerész, a Pénzügyi Bizottság elnöke, a szociális gondozónő, a családsegítő, óvodavezető, iskolaigazgató és az intézmények GYIV-felelősei, illetve a településen működő szociális, karitatív feladatokat ellátó civil szervezetek képviselői.
(3) A Szociális Kerekasztal szükség szerint, illetve a szolgáltatástervezési koncepció felülvizsgálata során tart ülést.


7. A személyes gondoskodást nyújtó alapszolgáltatások


18. §
(1) Az időskorúak, fogyatékos, személyek, pszichiátriai betegek, szenvedélybetegek és a hajléktalan személyek ellátása érdekében az önkormányzat a szociális alapszolgáltatás keretében
a)    szociális étkeztetésről,
b)    házi segítségnyújtásról,
c)    és családsegítésről gondoskodik.
(2) Az e rendeletben szabályozott valamennyi szociális ellátásra alkalmazni kell a hatályos értelmező rendelkezéseket és az általános eljárási szabályokat az Szt. 4–16. §-ai szerint, valamint a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006.(III.27.) Korm. rendelet vonatkozó szabályait.
8. Szociális étkeztetés, házi segítségnyújtás
19. §
(1) A szociális étkeztetést a Képviselő-testülettől átruházott hatáskörében a Polgármester az Szt. 62. §-ának (1) bekezdése szerint biztosítja.
(2) Szociális étkeztetés igénybevétele szempontjából szociálisan rászorult, akinek képessége olyan mértékben csökkent, hogy önállóan étkezéséről gondoskodni nem tud, mert
a)    nyugdíjas, vagy
b)    egészségi állapota alapján legalább III. csoportú rokkant vagy egyedül élő rokkantsági ellátásban részesül, vagy
c)    fogyatékos, pszichiátriai beteg, vagy
d)    szenvedélybeteg, vagy
e)    hajléktalan, vagy
f)    akinek környezettanulmány alapján igazolt lakhatási és szociális körülményei együttesen nem teszik lehetővé az önmagáról való gondoskodást.
(3) A szociális étkeztetés igénybevétele kérelem alapján állapítható meg, amely kérelemhez csatolni kell a szociális rászorultság igazolását, illetve jogosultságot megalapozó következő igazolásokat, dokumentumokat:
a)    a (2) bekezdés b) és d) pontokban meghatározott esetekben háziorvosi, szakorvosi igazolást,
b)    a (2) bekezdés c) pontjában meghatározott esetben fogyatékossági támogatást, vakok személyi járadékát megállapító határozatot, illetve pszichiáter vagy neurológus szakorvosi szakvéleményt,
c)    a (2) bekezdés e) pontjában meghatározott esetben a lakcím igazolására személyi igazolványt, illetve lakcímet igazoló hatósági igazolványt, amely szerint az igénylő bejelentett lakóhellyel nem rendelkezik, illetve akinek bejelentett lakóhelye hajléktalan szállás.
(4) Az ellátásra való jogosultság elbírálása polgármesteri hatáskörbe tartozik, aki határozatban állapítja meg a jogosultságot, a fizetendő térítési díjat, továbbá az egyéb kérdésekre megállapodást köt a szociális étkeztetésre jogosulttal.
(5) Hajléktalan személy esetén az ellátást külön eljárás nélkül is biztosítani kell.
(6) A szociális étkeztetés igénybevételére való jogosultság megszűnik, amennyiben
a)    az ellátás feltételei már nem állnak fenn,
b)    az ellátott szakosított ellátást nyújtó intézetbe kerül elhelyezésre,
c)    a jogosult vagy hozzátartozója az ellátás megszűntetését bejelenti,
d)    a jogosult elhunyt.
20. §
(1) A térítési díjat az ellátást igénybe vevő jogosult, vagy az Szt. 114. § (2) bekezdése szerinti tartásra köteles és képes személy köteles megfizetni.
(2) Az intézményi térítési díjat a Szt. 115. §-ában foglaltakra figyelemmel kell megállapítani úgy, hogy az intézményi térítési díj összege ne haladja meg a szolgáltatási önköltséget. Az intézményi térítési díj a szolgáltatási önköltség és az állami támogatás egy főre jutó összegének különbözete, melyet a Képviselő-testület alacsonyabb összegben is megállapíthat.
(3) Az önkormányzat a szociális étkeztetést az óvodai konyháról a jogosult általi elszállítással biztosítja.
(4) Az önkormányzat kérelemre a szociális étkeztetést igénybe vevő lakcímére szállítja az óvodai konyháról az ebédet 350Ft/ebéd szállítási díj ellenében, ha a kérelmező egészségi állapota nem teszi lehetővé az ebédnek a kérelmező általi elszállítását vagy a kérelmezőnek nincs olyan hozzátartozója, aki ezt napi rendszerességgel meg tudná oldani. , , 
(5) Az önkormányzat naponta legfeljebb 24 adag kiszállítását tudja biztosítani. A kiszállításra jogosultak személyéről a Pénzügyi Bizottság zárt ülésen dönt, amely a (4) bekezdésben foglaltak alapján rangsorolja a kérelmezőket. 
(6) A szociális étkeztetés lakcímre szállítására a jogosulttal az Önkormányzat megállapodást köt a szállítás feltételeire vonatkozóan. Az ebédszállítás díját a jogosult az ebéd fizetésével együtt köteles határidőre megfizetni.

21. §
(1) Az Önkormányzat alapellátásként a házi segítségnyújtást a Lőrinci Szociális Ellátó- és Gyermekjóléti Intézményt Fenntartó Társulással kötött megállapodás alapján láttatja el.
(2) A térítési díjak számításának segédtábláját a Rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.
22. §
(1) A 18-21. § szerinti ellátásokért térítési díjat kell fizetni az Szt. 114-116. §-ai alapján.
(2) Az egyszeri szociális étkezés intézményi térítési díja: bruttó 1.295 Ft/ebéd. , , , 
(3) Az alkalmazottak és az általános iskola dolgozói részére nyújtott, egyszeri, nem szociális étkezés intézményi térítési díja: 1.402 Ft+ÁFA/ebéd, azaz bruttó 1.780 Ft/ebéd. , , , 
(4) A vendégek részére nyújtott, egyszeri, nem szociális étkezés intézményi térítési díja: 1.625 Ft+ÁFA/ebéd, azaz bruttó 2.065 Ft/ebéd. , , , 
(5) A 2-4 bekezdésben fizetendő étkezést havonta előre, az étkezés igénybevétele hónapjának 15. napjáig a Polgármesteri Hivatal házipénztárába történő befizetéssel vagy az Önkormányzat számlaszámára történő átutalással lehet igénybe venni. 


9. Családsegítés


23. §
(1) A családsegítés a szociális vagy mentálhigiénés problémák, illetve egyéb krízishelyzet miatt segítségre szoruló személyek, családok számára az ilyen helyzethez vezető okok megelőzése, a krízishelyzet megszüntetése, valamint az életvezetési képesség megőrzése céljából nyújtott szolgáltatás.
(2) Az önkormányzat személyi gondoskodást nyújtó alapellátásként a családsegítő szolgáltatást a Lőrinci Szociális Ellátó- és Gyermekjóléti Intézményt Fenntartó Társulással kötött megállapodás alapján láttatja el.
(3) A családsegítő az Szt. 64. §-ában meghatározott feladatokon túl:
a)    Folyamatosan figyelemmel kíséri a működési területén élő lakosság szociális helyzetét.
b)    Kezdeményezi a Polgármesternél az önkormányzat kötelező feladatának nem minősülő ellátás helyben történő megszervezését és új szociális ellátások bevezetését.
c)    Részt vesz a Szociális Kerekasztal munkájában.
10. Záró rendelkezések
24. §
Ez a rendelet 2022. április 1-jén lép hatályba.
25. §
Hatályát veszti a szociális ellátásokról szóló 12/2021.(XI.30.) önkormányzati rendelet és a nem jövedelemalapú települési támogatásokról szóló 5/2017.(II.16.) önkormányzati rendelet.

K.m.f.

                   Juhász Péter                                                                 Dr. Gyirán Viktor
                   polgármester                                                                                        jegyző

 

1.    számú melléklet , , , 
a települési támogatásokról és a szociális ellátásokról
4/2022.(II.16.) önkormányzati rendelet 21. §-ához